W dniu 6 lutego 2009 roku w świetlicy wiejskiej w Łosince odbyła się pierwsza w tym roku wieczornica w ramach cyklu "ŻYWIE JASZCZE TRADYCJA", który jest realizowany przez Narwiański Ośrodek Kultury. Wieczornica w Łosince pod hasłem "CHRYŚCINNYJE ABRADY", poświęcona była obrzędom chrzcin na podlaskiej wsi.

 Wieczornica w Łosince pt. Chryścinnyje Abrady

Tradycyjnie już uroczystość otworzyła dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury Tamara Juszkiewicz, która gorąco powitała wszystkich zebranych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się min. Anatol Wap - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Mikołaj Janowski - radny Sejmiku Województwa Podlaskiego oraz Wójt Gminy Narew Jakub Sadowski.

 Wieczornica w Łosince pt. Chryścinnyje Abrady

Na wieczornicę przybyli też ks. prałat Zbigniew Niemyjski - proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Narwi, ks. prot. Jerzy Kos - proboszcz parafii prawosławnej w Łosince oraz współwłaściciele firmy Pronar Alina i Roman Omeljaniuk.

 Wieczornica w Łosince pt. Chryścinnyje Abrady

Publiczność w Łosince z wielkim zaciekawieniem  oglądała humorystyczne scenki obrzędowe poświęcone chrzcinom pod hasłem "Adwietki" i "Chryściny", które przedstawili uczniowie Publicznego Gimnazjum w Narwi. W scenkach gościnnie wystąpiła pani Nina Grygoruk z Kuraszewa.

 Wieczornica w Łosince pt. Chryścinnyje Abrady

Scenki zostały przygotowane pod kierownictwem pani Niny Abramiuk podczas warsztatów, które odbywały się w NOK w dniach od 3 do 5 lutego.

  Wieczornica w Łosince pt. Chryścinnyje Abrady

Podczas wieczornicy można też było usłyszeć wiele piosenek w wykonaniu dzieci i młodzieży z Gminy Narew, przy akompaniamencie Michała Kononiuka. Wystąpił także zespół "Be Happy" z Narwi, który współpracuje z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury.

 Wieczornica w Łosince pt. Chryścinnyje Abrady

Szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Narwi zaprezentowali publiczności zabawną scenkę pt. "Tamara chocze za muż", która była niejako wprowadzeniem do kolejnej wieczornicy, która odbędzie się w maju w Narwi i będzie poświęcona obrzędom wesela.

 Wieczornica w Łosince pt. Chryścinnyje Abrady

Przybyli na wieczornicę goście mogli też degustować potrawy regionalne, jakie przygotowały dzieci i młodzież podczas warsztatów kulinarnych w NOK. Warsztaty odbywały się również w dniach od 3 do 5 lutego, a prowadziła je pani Maria Leszczyńska.

 Wieczornica w Łosince pt. Chryścinnyje Abrady

Pełen wrażeń wieczór w Łosince zakończył wspaniały koncert zespołu "Małanka" z Bielska Podlaskiego prowadzonego pod kierownictwem Sergiusza Łukaszuka.

Kolejna wieczornica z cyklu "Żywie jaszcze tradycja" odbędzie się w Narwi w dniu 15 maja 2009 roku. Serdecznie zapraszamy.

herb podlaskie Projekt "Żywie jaszcze tradycja" realizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

NAGRANIE VIDEO

 

GALERIA ZDJĘĆ