Tegoroczne ferie zimowe dobiegły końca. Narwiański Ośrodek Kultury, jak co roku, w tym okresie przygotował zajęcia dla dzieci i młodzieży, aby wypełnić czas wolny.  W dniach 23.01 – 3.02. 2023 r. odbyło się 7 warsztatów plastycznych, animacje z dyskoteką i zajęcia związane z bezpieczeństwem.

            Wraz z Fundacją „Oni - To My”, dzieci stworzyły piękne obrazki na szkle, kreatywne kompozycje z guzików,  eko – torby i mydełka.

MOBILNA MANUFAKTURA MYDŁA - była to to niecodzienna okazja, aby własnoręcznie wykonać pachnące i idealne do kąpieli mydło. Dzieci samodzielnie wybierały kształty, dekorowały roślinnymi dodatkami, nadawały mydełkom niepowtarzalny zapach i kolor.

WARSZTATY MALOWANIA EKO – TOREB,  to warsztaty rękodzielnicze i ekologiczne, podczas których dzieci zapoznały się z różnymi technikami malowania na tkaninie. Dzisiaj kiedy coraz częściej rezygnujemy z foliowych toreb, a materiałowe stały się trendem, malowanie na materiale to świetny pomysł, aby nadać torbie indywidualny charakter.

Warsztaty „AAA – GUZIK” to przygoda z guzikami. Zadaniem uczestników było wykonanie na tekturze dowolnej kompozycji z guzików. Powstały współczesne obrazy, które mogą przyozdobić każde wnętrze. Młodzi artyści szukali inspiracji w otaczającym ich świecie, przyrodzie, zwierzętach i magicznym świecie. Wykonane prace były bardzo ciekawe i kolorowe. 

NA  SZKLE MALOWANE -  to bardzo stara sztuka, która dała uczestnikom mnóstwo radości z tworzenia i pełne zadowolenie z fantastycznych efektów końcowych już gotowych prac. Dzieci pracowały techniką malowania ręcznego, polegającą na nanoszeniu farb na szkło. Obrazki powstawały etapami, rozpoczynając od projektu, wyznaczenia konturów zaprojektowanej pracy, a następnie nakładania farby na szkło.

            Z działaniami „SŁODKIE SMAKI ŚWIATA - PIERNICZKI MIĘDZYNARODOWE” przyjechała do nas Pani Agata Rychcik wraz z wolontariuszkami Europejskiego Korpusu Solidarności z Hajnówka Centralna - Stacja Kultury. Wolontariuszki pochodziły z Hiszpanii, Ukrainy, Katalonii i Tunezji, przez co była to też mała lekcja języka angielskiego. Na warsztatach  wypiekane były świąteczne ciastka charakterystyczne dla regionów, z których pochodzą wolontariuszki. Z ich pomocą odbyły się też wspaniałe warsztaty tworzenia własnych kosmetyków „EKO KOSMETYKI”. Te warsztaty miały na celu zarówno dobrą zabawę, jak i eliminację z naszego życia szkodliwych składników i niepotrzebnej chemii.  Było to pachnące, ekscytujące, ekologiczne i twórcze doświadczenie, kilka godzin relaksującej aromaterapii. Dzieci wąchały, rozpoznawały i zapamiętywały aromaty, aby w końcu stworzyć własną nutę zapachową. Każdy uczestnik mógł zabrać do domu słoiczek własnej roboty scrubu do ciała.

„ANIMACJE NA WESOŁO” - jak sama nazwa wskazuje przyniosły dużo zabawy, pozytywnej energii, a przede wszystkim dziecięcego uśmiechu nie schodzącego z twarzy. Były tańce, gry i zabawy.  To był piękny i magiczny dzień.

Podczas warsztatów edukacyjnych na słodko „PTASIE CIASTECZKA”, dzięki Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Ptaków, dzieci mogły upiec smakowite  ciastka. Były to zajęcia przyrodnicze, których główny motyw stanowiły ptaki i zachęcenie dzieci do obserwacji i ochrony przyrody.

            W trosce o bezpieczeństwo naszych uczestników, w czasie ferii zimowych  odbyło się  spotkanie z policjantką i strażakami z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Hajnówce ph. BEZPIECZNE FERIE.  Funkcjonariuszka omówiła zasady bezpieczeństwa w trakcie zabaw na śniegu. Przypomniała również o zagrożeniach związanych z zawieraniem bliższych relacji z nieznajomymi, o przepisach ruchu drogowego, roli elementów odblaskowych i innych ważnych kwestiach związanych z tą tematyką. Dzięki pogadance strażaków, dzieci zapoznały się z regułami zachowania w  nieszczęśliwych sytuacjach, kiedy staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie.

            Na zakończenie, wszyscy uczestnicy biorący udział w feriach zimowych otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Osoby, które nie opuściły żadnych zajęć, otrzymały nagrody.

Dziękujemy dzieciom za uczestnictwo w zajęciach i zapraszamy na kolejne wydarzenia przez nas organizowane.

 

 GALERIA ZDJĘĆ