W dniach 12 i 13 września  (poniedziałek i wtorek), w godz. 16.30-20.00 w Narwi odbyły się warsztaty wyplatania ze słomy. Organizatorem było Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia we współpracy z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury. Swoje umiejętności i talent artystyczny zaprezentował prowadzący  warsztaty Pan Mikołaj Pietruczuk z Hajnówki.                                                                                                                                                                             Podczas warsztatów pokazana była technika wyplatania /szycia słomą od podstaw.  Wzięło w nich  udział 12 uczestniczek, w tym panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Narwi. Podczas dwóch spotkań uczestniczki zapoznały się z metodą wyplatania ze słomy, w tym koszy na owoce czy chleb.

            Słoma żytnia, ręcznie ścinana, urzeka swoim naturalnym pięknem, zapachem i złotym kolorem. Wyplatanie to też bardzo relaksująca czynność, która pozwoliła skupić się i odpocząć przy naturalnym materiale. Był to miło spędzony czas przy pracy własnych rąk. Każda uczestniczka skończyła warsztat z plecionym przedmiotem – miseczką, podstawką lub koszyczkiem.

             Warsztaty były częścią projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska. Edycja 2022. Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Foto. Marzena Rusaczyk

  

 GALERIA ZDJĘĆ