W dniu 30 sierpnia 2022 r. w Narwiańskim Ośrodku Kultury spotkała się grupa kobiet, aby spędzić wspólnie czas z igłą i nitką i wyczarować designerskie torebki, opierając się na wzorach inspirowanych motywami roślinnymi m.in. z podlaskich ręczników obrzędowych. Uczestniczki otrzymały bawełniane torby na zakupy, nici, igły i przykładowe wzory. Pierwszym krokiem było przenoszenie wzorów na tkaninę. Potem rozpoczęło się wyszywanie. Używano głównie prostego ściegu, jakim jest sznureczek. Wyszywanie to proces powolny,  jednak po  kilku godzinach powstały cudowne prace.

            Warsztaty poprowadziła Pani Julita Charytoniuk -   rękodzielniczka, śpiewaczka, bębnistka, kulturoznawczyni i  animatorka kultury, absolwentka Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie.

            W spotkaniu, którego organizatorem było Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia, we współpracy z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury, wzięło udział 10 osób w tym panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Narwi.

            Warsztaty było częścią projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska. Edycja 2022 i współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego.

Foto. Magdalena Sobczak

 GALERIA ZDJĘĆ