12 czerwca 2022 r. w niedzielne przedpołudnie w Parku w Narwi za sprawą Narwiańskiego Ośrodka Kultury powstało niemałe zamieszanie. Po kilku latach zbierania, kompletowania, światło dzienne ujrzały reprografie, będące powiększeniem starych zdjęć rodzinnych, pochodzących z kolekcji prywatnych, na których uwieczniona została Narew i jej mieszkańcy, zwyczaje i obrzędy, życie codzienne, prace w polu, ubiory, stare domy, budynki i ulice.

            Pamiątki po prawdziwych osobach uwikłanych w nasze małe i wielkie sprawy, rodzinne skarby,  zawieszone na terenie całego parku, okraszone blaskiem czerwcowego słońca, otulone cieniem zielonych lip, zachęcały do wspomnień. Rdzenni mieszkańcy szukali tutaj zdjęć własnych i swojej rodziny, nowi z zaciekawieniem poznawali dawne dzieje okolicy.

             Wystawę odwiedziło mnóstwo osób,  prawie każdy znalazł coś dla siebie. Wszędzie było słychać opowieści,  starsi dzielili się wspomnieniami z własnej przeszłości i swoich bliskich, znajomych, sąsiadów, przyjaciół, zaś młodsi z zaciekawieniem słuchali. W wielu oczach zakręciła się łezka, były chwile wzruszenia i zadumy.

            Wernisaż nie jest końcem pracy. Stare fotografie będą nadal zbierane od mieszkańców, skanowane i katalogowane. Zaplanowane jest wydanie albumu z wykorzystaniem zgromadzonych zdjęć.

Audycja w Radio Białystok:

https://www.radio.bialystok.pl/podrozepokulturze/index/id/215003?fbclid=IwAR0FN1d63Lm5S-IyIeL-Xi-2CZmF0PEeOM_kVtLJlpiINCwLHEB5YkEbF90

 

 

 GALERIA ZDJĘĆ