Chór Ramonka z Łosinki od 1 czerwca do 30 września 2010 roku realizuje swój pierwszy projekt w ramach programu „Działaj Lokalnie VII” pt. „Muzyka przyczynkiem integracji pokoleń w parafii Łosinka”. Partnerem w projekcie jest Narwiański Ośrodek Kultury.

„Działaj Lokalnie” to program Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany od 2000 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Celem tego programu jest aktywizowanie lokalnych społeczności wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego. Program finansowany jest ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Lokalnej Organizacji Grantowej jaką jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.

Warsztaty muzyczne w Łosince 

Projekt realizowany przez chór Ramonka polega na łączeniu i wymianie doświadczeń między pokoleniami oraz promowaniu wszelkich działań zwiększających uczestnictwo mieszkańców w życiu społecznym swojej miejscowości, zwiększeniu mobilności i aktywności społecznej oraz rozwoju lokalnych inicjatyw. Podstawą działań w tym projekcie jest przede wszystkim współpraca między zespołami / chórami różnych pokoleń funkcjonujących przy parafii Łosinka, mająca na celu wymianę doświadczeń muzycznych między nimi.

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano:

  • cykl warsztatów muzycznych, w których wezmą udział 4 chóry funkcjonujące przy parafii,
  • festyn jubileuszowy – 15-lecie chóru „Ramonka”,
  • wieczornicę „Przeżyjmy to jeszcze raz…” będącą podsumowaniem całego projektu.

Warsztaty muzyczne w Łosince

W ramach projektu przeprowadzono już 6 warsztatów muzycznych. Oprócz Ramonki w warsztatach udział biorą członkowie jeszcze trzech innych chórów działąjących przy parafii w Łosince: najstarszy chór funkcjonujący przy parafii Łosinka, młodzieżowy zespół Zaranoczka, oraz nowopowstały chór, reprezentujący nieco starsze pokolenie niż Ramonka, lecz młodsze niż najstarszy chór. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać i nauczyć się od siebie wiele ciekawych pieśni, w tym nauczyć się min. „Pieśni pra Łasinku”, którą wspólnie planują zaśpiewać festynu  okazji 15-lecia Ramonki.

logo dzialaj lokalnielogo epb

Więcej informacji o projekcie oraz galerię zdjęć można znaleźć na stronie internetowej chóru Ramonka www.ramonka.narew.gmina.pl

Opracowanie materiału: Paulina Monach