3 maja 2009 roku w Narwi odbyły się uroczystości poświęcone 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączone z obchodami Dnia Strażaka. Uroczystości zostały przygotowane przez Narwiański Ośrodek Kultury, Parafię Rzymskokatolicką w Narwi oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Narwi. Tradycyjnie już w kościele w Narwi miała miejsce uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny oraz strażaków celebrowana przez proboszcza parafii ks. prałata Zbigniewa Niemyskiego.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka

Po mszy odbyła się akademia poświęcona uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Narwi pod kierownictwem pani Doroty Szamborskiej oraz Heleny Mieczejko.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka

W trakcie uroczystości narwiańscy strażacy złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zasadzenie i wyświęcenie Dębu Papieskiego. Wiesław Jakubowski przekazał ponadto na ręce proboszcza parafii wotum w postaci odznaczeń strażackich swego ojca Wacława Jakubowskiego.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka

Po południu uroczystości przeniosły się na rynek w Narwi, a rozpoczął je pan Marek Skomorowski utworem „Marsz Polonia”.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka

Następnie głos zabrała dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury w Narwi Tamara Juszkiewicz, która serdecznie powitała wszystkich zebranych, przekazując dalej głos dla Wójta Gminy Narew Jakuba Sadowskiego oraz ks. prałata Zbigniewa Niemyskiego.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka

Wśród zaproszonych gości znaleźli się min. Anatol Wap – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego Jerzy Sirak, podinsp. Arkadiusz Bielawski – Komendant Powiatowy Policji w Hajnówce, zastępca komendanta Straży Granicznej w Siemianówce mjr Artur Borys, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Hajnówce kpt. Roman Paszko, Kapelan Powiatowej Straży Pożarnej ks. Jan Krasowski, dyrektor firmy Pronar Jan Czerniakiewicz oraz dyrektor Banku Spółdzielczego w Narwi Olga Jakubowska.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka

Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się Akademia poświęcona 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w wykonaniu harcerzy, przygotowana pod kierownictwem pani Alicji Szyszkiewicz oraz pani Olgi Hewa. Podczas akademii widzowie mogli obejrzeć tańce polonez i krakowiak w wykonaniu naszych maluchów, które przygotowały panie Lucyna Ruszuk i Irena Dulko.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka

Przed publicznością wystąpił również zespól Portal działający przy Narwiańskim Ośrodku Kultury, a także grupa wokalna NOK-u pod kierownictwem Magdy Włodarczyk. Wspaniały występ, bogaty w wiele pieśni patriotycznych zaprezentował narwiańskiej publiczności pan Marek Skomorowski wraz z Kapelą z Podlasia.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka

W tradycji Gminy Narew 3 Maja jest również świętem strażaków i z tej okazji zaprezentowana została przez młodzież inscenizacja pt. „Dzień Strażaka”. Następnie dokonano wręczenia odznaczeń naszym dzielnym strażakom za wysługę lat oraz wzorowy strażak.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka

Odznaczeni zostali:

 • Mariusz Kamieński – wzorowy strażak
 • Jan Kurianowicz – 65 lat
 • Jan Ostaszewski – 60 lat
 • Kazimierz Kosakowski s. Józefa – 60 lat
 • Wiesław Jakubowski s. Wacława – 35 lat
 • Witalis Sadowski s. Aleksandra– 30 lat
 • Ryszard Antoniuk s. Kazimierza – 20 lat
 • Piotr Iwaniuk – 20 lat
 • Mariusz Broniewicz – 10 lat
 • Andrzej Sadowski s. Witalisa – 10 lat
 • Krzysztof Zawada s. Ryszarda – 10 lat
 • Adam Szwedka s. Jana – 10 lat

Uroczystości w Narwi zakończył występ zespołu Portal.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka

Uroczystość stanowiła element projektu pt. „Pamiętamy – śladami historii gminy Narew”,
realizowanego przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
 
 narew herbherb podlaskie

GALERIA ZDJĘĆ