2 czerwca 2024 r. w Krainie Otwartych Okiennic, we wsi Soce odbył  się 92 festyn z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI”, organizowany przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce w partnerstwie z Gminą Narew.

Festyny „I TAM ŻYWUĆ LUDZI” to artystyczna uczta, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych naszej gminy. Śpiew, taniec, barwne stroje ukazujące piękno naszego regionu oraz szczera i liczna publiczność, tak w skrócie można opisać to przedsięwzięcie.  Festyny organizowane przez Muzeum bardzo często są jedyną imprezą plenerową w tych miejscowościach. Dzięki nim mieszkańcy mogą wspólnie uczestniczyć w święcie swojej miejscowości i jak dawniej - bawić się z sąsiadami, rodziną oraz przybyłymi gośćmi.

Festyn otworzyli i gorąco przywitali przybyłych gości i mieszkańców: dyrektor tej instytucji Tomasz Tichoniuk wraz z Wójt Gminy Narew Anetą Leonowicz i sołtysem wsi Soce Tamarą Torcz. Festyn prowadziła niezastąpiona konferansjerka, związana z Muzeum od początków festynów, Mariola German -Pietruczuk.

Na scenie zaprezentowały się zespoły :

  • zespół wokalno - taneczny TAKT (NOK, Narew)
  • Olga Kulesza i Mirosław Turowski (GOK Michałowo)
  • SIOSTRY OSTAPCZUK (Grabówka)
  • METRO (Hajnówka)
  • DAWID SZYMCZUK BAND (Hajnówka)
  • RODNY KUT (Narew)
  • LAILAND (Białystok)

Dodatkową atrakcją festynu były konkursy, w których publiczność brała chętnie udział, odpowiadając na wszystkie, nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe i przydatne nagrody, np. miskę, grabie, miotłę, deskę do krojenia czy polewaczkę do ogrodu. Na płocie zaś zawisła wystawa archiwalnych zdjęć z pierwszych i kolejnych edycji festynów „I tam żywuć ludzi”. Niektórzy obecni na festynie mieszkańcy okolicznych wsi mogli odnaleźć siebie na zdjęciach sprzed lat.

Na tym święcie nie mogło zabraknąć namiotu Koła Gospodyń Wiejskich z Narwi, gdzie można było się posilić i skosztować tradycyjnych, domowych wypieków, babki ziemniaczanej i innych frykasów.

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce i Narwiański Ośrodek Kultury dziękują wszystkim za wspólnie spędzony czas, śpiewy, tańce i wspaniały klimat, który wspólnie stworzyliśmy.