Dobiegły końca kolejne ferie zimowe. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w rozmaitych warsztatach zorganizowanych przez Narwiański Ośrodek Kultury. Działo się dużo, na frekwencję nie można było narzekać. Program zajęć był różnorodny i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
20 stycznia 2020 r. odbyły się pierwsze zajęcia. W tym dniu rozegrano Turniej Szachowy i Turniej Warcabowy, pod czujnym okiem nauczycieli: Panów Pawła Pleskowicza i Jerzego Kopiejczyka. Rozgrywki przebiegały w atmosferze prawdziwej, zdrowej sportowej rywalizacji. Gra była bardzo zacięta, a umiejętności wyrównane.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
– Jakimiuk Natalia
– Omelaniuk Szymon
– Baczyński Tomasz
– Wszeborowska Kornelia
– Owłasiuk Norbert
– Wszeborowski Aleksander
– Aleksiejuk Jakub
Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty rękodzielnicze „Aplikacje na płótnie” i „Paciorkowo”, które prowadziła Pani Natalia Gierasimiuk z Fundacji „ONI - TO MY”. Powstały naprawdę ładne, a przede wszystkim oryginalne korale, zrobione własnymi rękoma i zimowe obrazy na płótnie. Wszyscy uczestnicy wykazali się niepowtarzalnymi pomysłami, cierpliwością, dokładnością i włożyli w swoje prace dużo serca.
Nie zabrakło również gier tanecznych i towarzyskich. Dobrą zabawę z muzyką zapewniła Animacyjna Ferajna. Jak to na Animacyjną Ferajnę przystało, było wesoło, dużo ruchu, tańca, śmiechu i emocji.
Najmłodsi mogli wykorzystać pokłady niespożytej energii podczas potańcówki z Kapelą Batareja. Dawne zabawy prowadzone pod okiem żywiołowych muzyków i instruktorów: Julity Charytoniuk i Mateusza Tymury, który przygrywał na akordeonie, przysporzyły dużo radości. Dzieci poznały podstawowe kroki tańców tradycyjnych, zapoznały się z instrumentami ludowymi, mogły zadać pytania muzykom.
Atrakcyjną formę zajęć poprzez filmy, dyskusję, zabawę, prace plastyczne zaproponowała Pani Grażyna Chyra - archeolog, przewodniczka, miłośniczka przyrody z Białowieży. Były to warsztaty z pogranicza szeroko rozumianej przyrody i ekologii, a także etyki oraz sztuki. Inspiracją dla licznych zabaw, w których dzieci brały udział, były powiązania pomiędzy człowiekiem i naturą. Były to warsztaty: „Po co nam bioróżnorodność?” i „Przyrodnicze warsztaty z klimatem”.
Zajęcia kulinarne "Słodkie rewolucje" dostarczyły zarówno dzieciom jak i nam dużo satysfakcji i zadowolenia. Zapach pieczonych ciasteczek w tym dniu wypełnił nasze pomieszczenia. Pod czujnym okiem Pani Anny Dąbrowskiej dzieci upichciły maślane ciasteczka i muffinki.
„Zimowy krajobraz” , „Łapacz snów” i „Wodospad z butelki” to były warsztaty artrecyklingowe, kreatywna zabawa „coś z niczego”, „wyrzucić czy zrobić dzieło sztuki”, oparte na idei artystycznego recyklingu, czyli odzyskiwaniu zużytych przedmiotów, materiałów i twórczym ich wykorzystaniu.
22 stycznia zawitali do nas funkcjonariusze Podlaskiej Straży Granicznej. Celem spotkania było przekazanie informacji i porad dotyczących właściwych i bezpiecznych zachowań m.in. w trakcie ferii. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci, które nie tylko z zaciekawieniem słuchały, ale także zadawały liczne pytania, dotyczące w szczególności codziennej służby funkcjonariuszy i używanego przez nich sprzętu.
„MANDALA Z ZIAREN” to pomysł Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka” na kreatywną pracę plastyczną. Wykorzystując ziarna zbóż jak też inne dobrodziejstwa spiżarni, dzieci wraz z wolontariuszkami z Hiszpanii, Armenii, Gruzji, Francji i Katalonii ułożyły ciekawy obraz. Praca nie była trwała, ale za to wymagała aktywności, uczyła cierpliwości i skupienia. Przemyślany kontakt ze sztuką i fragmentami natury wyzwoliły w dzieciach autentyczną radość tworzenia.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z ferii.
GALERIA ZDJĘĆ