Główne uroczystości Dnia Niepodległości w gminie Narew rozpoczęły się modlitwą za Ojczyznę w Cerkwi Prawosławnej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego, którą odprawił proboszcz ks. Jarosław Ciełuszecki.
Następnie wszyscy uczestnicy obchodów udali się pod szkołę, by oddać hołd jej patronowi - gen. dyw. Mironowi Chodakowskiemu, Prawosławnemu Ordynariuszowi Wojska Polskiego, tragicznie zmarłemu w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, zapalić znicze i złożyć wieńce w geście wdzięczności za dar wiary, tradycji i wolności dla naszych przodków przy pomniku Powstańców Styczniowych.
W dalszej części uroczystości odbyła się Msza Święta za Ojczyznę w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, celebrowana przez Proboszcza Krzysztofa Dobrogowskiego.
Ważnym punktem obchodów była akademia „Dla Niepodległej”, w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Narwi, pod opieką nauczycielek Olgi Hewy i Ewy Alimowskiej. W repertuarze pojawiły się utwory, które z pewnością każdy z nas zna i ceni: od pieśni wojennych, przez wzniosłe utwory o walce o niepodległość. Atmosfera była pełna wzruszeń – nie zabrakło łez, uśmiechów i chwili zadumy nad losem Ojczyzny.
Po mszy duchowni, samorządowcy, zaproszeni goście oraz wszyscy zgromadzeni złożyli kwiaty pod pomnikiem st. strzelca Juliana Kupcewicza, żołnierza 3 kompanii Pułku Strzelców Wileńskich, poległego w dniu 25 lipca 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej, znajdującego się na terenie Parafii Rzymskokatolickiej w Narwi.
Następnie, w asyście straży pożarnej, przemaszerowali pod pomnik poświęcony 100 - leciu Odzyskania Niepodległości przez Polskę, ufundowanym przez Mieszkańców Gminy Narew w 2018 r., gdzie nastąpiło uroczyste złożenie wieńców.
Obchody zakończyły się modlitwą i złożeniem kwiatów przy krzyżach i tablicy upamiętniającej bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. oraz właścicieli majątku Hoźna.
Serdeczne podziękowania należą się przedstawicielom władz powiatu i Gminy Narew, duchowieństwu, przedstawicielom służb mundurowych, instytucji i firm, strażakom z OSP Narew, zaproszonym gościom, nauczycielom, uczniom, mieszkańcom i przede wszystkim harcerzom, którzy dzielnie pełnili warty przy wszystkich miejscach pamięci.
Nasza obecność na tej uroczystości dowodzi, że w sercach żyje pamięć o tych, którzy walczyli o wolność. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużo im zawdzięczamy i jesteśmy pełni szacunku dla ofiary jaką ponieśli.