29 lipca br. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, jak co roku zagościł w Narwi. Nad rzeką, na przystani kajakowej rozbiło swoje namioty miasteczko festiwalowe. Zrobiło się gwarnie i kolorowo.

            To już piętnasta edycja tego niezwykłego, pełnego pasji i dobrego, szalonego aktorstwa spotkania sztuki teatralnej z unikatową scenerią naszej podlaskiej natury  i z wierną festiwalową publicznością w wykonaniu  profesjonalnych i amatorskich teatrów z Polski i zagranicy.    Widownia to przede wszystkim mieszkańcy miejscowości i okolic ale także liczni goście z całej Polski, którzy bez wizyty na Wertepie nie wyobrażają sobie wakacji.

            W tym roku widzowie w piknikowym nastroju,  mogli zobaczyć: „Balladę Cygańską”, opowiadającą o  cygańskiej dziewczynce, która z rodzicami wędrowała taborowym wozem przez Polskę i „Strugolaki” - opowieść  o drewnianej skrzyni stolarza w wykonaniu grupy Falco Show z Polski. 

            Artyści z Warszawy ze Sceny 96 zagrali familijny spektakl "Czarny łabędź". Widowisko inspirowane było bajką o Brzydkim Kaczątku. Poruszało ono problem braku tolerancji dla odmienności, innego wyglądu, innego zachowania niż to ogólnie przyjęte i akceptowane. W idealnym świecie sielanki pojawił się ten obcy - inny. Różnił się od reszty społeczności, dlatego był wyśmiewany i gorzej traktowany. Mimo swojej odmienności znalazł wsparcie w rodzinie, która się nim zaopiekowała.

            Teatr Delikates zaprosił na spektakl "Pozor uz nemôžem", będący na pograniczu spektaklu i happeningu. Scena przeistoczyła się  w interaktywny plac zabaw, w którym dorośli bawili się jak dzieci.   

            Artystów z Grupy WoRaZu można było zobaczyć w  widowisku dla dorosłych „Urażone guru”. Spektakl zaskakiwał artystyczną  odwagą i oddaniem swej pasji ruchu i tańca na rzecz ekologii.

            Сreative School “What If” & Vechoria Theatre “The places of happy people”. Spektakl grany przez młodych ludzi doświadczonych wojną na Ukrainie. Używając teatru przedmiotu i własnych wypowiedzi opowiadali o swoich przeżyciach, planach i marzeniach.
Oryginalna historia o grupie nastolatków, którzy wyruszają w niesamowitą podróż – w poszukiwaniu miejsca, w którym żyją szczęśliwi ludzie. Przemierzając morza, podróżując pociągiem lub pieszo, zastanawiają się, czym jest szczęście, a po dotarciu do ostatniego punktu podróży rozumieją, że szczęście w rzeczywistości kryje się w bardzo małych i prostych rzeczach. 

            Na zakończenie dnia wystąpił Teatr Usta Usta w spektaklu multimedialnym „Cykl”, łączącym instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz animacje komputerowe. Odnosił się do regularności, powtarzalności elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na naszą osobowość i sposób istnienia.

            Wertepowi towarzyszyły też inne atrakcje. Nasze gospodynie z Koło Gospodyń w Narwi  zapewniły wszystkim miłośnikom sztuki pyszny bufet gastronomiczny. Przygotowały  jagodzianki, ciasta, ciasteczka, chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym, babkę ziemniaczaną, pyszną lemoniadę, ciepłe i zimne napoje.

            Uczestnicy festiwalu mogli  zostawić swoją cegiełkę na specjalnym stoisku z jedzeniem wegetariańskim i tym samym wesprzeć akcję charytatywną na rzecz  pierwszego wiejskiego Hospicjum Stacjonarnego Proroka Eliasza w Makówce. W wyniku akcji udało się zebrać  kwotę 850 zł, która została wpłacona na konto hospicjum. Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za serce i wsparcie. 

 GALERIA ZDJĘĆ