28 maja 2022 roku Gmina Narew uroczyście obchodziła święto dębu ’Dunin’ w Przybudkach, laureata dwóch nagród -  Europejskie Drzewo Roku 2022 i Polskie Drzewo Roku 2021. W tym przepięknym miejscu pośród łąk, soczystej zieleni przyrody, stoi nasz król drzew, rozłożysty i imponujący pod każdym względem, świadek historii, Strażnik Puszczy Białowieskiej, bohater „Majówki pod Dębem”.

            Imprezę rozpoczęła parada  Orkiestry Dętej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. W tym samym czasie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Narwi  skierowali strumienie wody w kierunku drzewa, tworząc niesamowity widok, który uhonorował niekwestionowany sukces majestatycznego ‘Dunina’.

            Podczas części oficjalnej na scenie pojawili się przedstawiciele organizacji ekologicznych: Klubu „Gaja”, „Dzikiej Polski”, „Lokalsi dla Puszczy”, Agnieszka Aleksiejczuk i Tomasz Niechoda, którzy zgłosili drzewo do konkursu, sponsorzy, przedstawiciele władz samorządowych, koła gospodyń wiejskich, społeczni działacze. Wójt Gminy Narew Andrzej Pleskowicz wręczył pamiątkowe statuetki, dyplomy i sadzonki dębów za szczególne zaangażowanie w ochronę, jak też promocję dębu. Głos zabrał pan Jacek Bożek, szef Klubu „Gaja” i Tomasz Niechoda, którzy opowiadali o przebiegu procedur konkursowych.

            Sobotnie wydarzenie, pomimo kapryśnej pogody, zgromadziło liczne grono widzów. Przedsięwzięciu towarzyszyły wesołe nastroje, muzyka ludowa, jak też ta skoczna, energiczna do tańca, stoiska ze smakołykami serwowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi i Borysówce, stoisko informacyjno - edukacyjne Nadleśnictwa Browsk.  Nie zabrakło konkursów z nagrodami, zabaw dla dzieci, zjeżdżalni dla najmłodszych.

             Uroczystość ta, tak naprawdę miała bardziej charakter regionalny, tworzyli ją ludzie, instytucje, okoliczne samorządy, sponsorzy i społecznicy. Imprezę zainicjował Wójt Gminy Narew i Sołtys wsi Przybudki Włodzimierz Owłasiuk. Nad pracami wykonawczymi czuwał Narwiański Ośrodek Kultury. Gmina Narewka dzięki przychylności Wójta Jarosława Gołubowskiego, który osobiście zaszczycił uroczystość swoim przybyciem, udostępniła scenę. Dzięki Starostwu Powiatowemu i Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce imprezę uświetniła nieoceniona Orkiestra Dęta, Hajnowski Dom Kultury podarował publiczności cudowne chwile z zespołem tanecznym „Przepiórka”, GOK w Narewce - energetyczny występ zespołu „Leila”, wspaniałe koncerty dały  zespoły wokalne „Harmoń” i „Z lasu”, a na koniec do tańca zagrał zespół „Seven”. Ochotnicza Straż Pożarna z Narwi zadbała o publiczność rozstawiając namiot, w którym można było się schronić przed deszczem. Dziękujemy wszystkim za nieocenioną pomoc.

            Pozytywny odzew uczestników wydarzenia przekonuje, iż to przedsięwzięcie powinno być kontynuowane w przyszłości.

 

 

 GALERIA ZDJĘĆ