Dnia 5 maja 2022 r. w Narwiańskim Ośrodku Kultury odbyła się prezentacja z cyklu ‘Narew dawniej i dziś…’ pt.  CMENTARZ ŻYDOWSKI w NARWI – część historii lokalnej.

Była to publiczna prezentacja działań Wschodnioeuropejskiej Fundacji Charytatywnej (ESJF) w sprawie ochrony cmentarzy żydowskich.

ESJF to niemiecka organizacja pozarządowa działająca w Europie Środkowo-Wschodniej od 2015 roku. Działa na rzecz ochrony cmentarzy żydowskich, zwłaszcza tych zaniedbanych. Prowadzi badania i katalogizację cmentarzy żydowskich oraz buduje płoty wokół cmentarzy, jeżeli jest to niezbędne.

Na stronie internetowej projektu dostępna jest baza danych miejsc, gdzie przez Fundację zostały przeprowadzone badania. Zawiera ona zdjęcia, mapy i opisy dla rozpowszechnienia informacji o cmentarzach żydowskich w Europie.

ESJF prowadzi rozmaite projekty edukacyjne dla uczniów szkół średnich i wyższych, nauczycieli i historyków lokalnych.

Wykład o działalności Fundacji w Polsce oraz prezentację podręcznika „Odkrywanie cmentarza żydowskiego” przeprowadziła mgr Yulia Oreshina, tłumaczka podręcznika na język polski, autorka książki „Badamy cmentarz żydowski” o cmentarzach w Gruzji, dyrektor Centrum Studiów Żydowskich na Gruzińsko-Amerykańskim Uniwersytecie w Tbilisi.

Po wykładzie odbyło się zwiedzanie cmentarza żydowskiego, połączone z odczytywaniem napisów i dat na nagrobkach.

 

 GALERIA ZDJĘĆ