W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 4 lipca 2017 r. w Narwi odbyła się uroczystość jubileuszowa z okazji 90 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej i nadanie sztandaru miejscowej jednostce. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława Bpa i M. w Narwi pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa prof. dr. hab. Tadeusza Pikusa, Biskupa Drohiczyńskiego w intencji strażaków OSP w Narwi. W homilii Pasterz diecezji drohiczyńskiej podkreślił rolę i znaczenie strażaków w życiu społeczeństwa. Ksiądz Biskup mówił dalej, iż strażacy niosą ogromną pomoc ludziom nie tylko ratując życie i mienie ludzi przed ogniem, ale także biorą udział w akcjach, takich jak: wypadki drogowe, niosą pomoc w różnego rodzaju kataklizmach.

 Image12

Po skończonych modlitwach w kościele i cerkwi nastąpił uroczysty przemarsz na miejsce uroczystości nadania i poświęcenia sztandaru na placu stacji paliw PRONAR w Narwi. Uroczystości związane z jubileuszem i nadaniem sztandaru uświetniły: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce, Podlaska Kompania Honorowa Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku wraz z pocztem sztandarowym, towarzyszące poczty sztandarowe z OSP Narewki i Kleszczel, a także Druhowie Strażacy jednostek OSP powiatu hajnowskiego z pododdziałem strażaków z OSP w Narwi.

Image118

Druga część uroczystości jubileuszowych rozpoczęła się od przeglądu pododdziałów, podniesienia flagi państwowej i odegrania hymnu państwowego. Odegrany został także hymn Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Image167

W imieniu współorganizatorów: Prezesa firmy PRONAR Pana Sergiusza Martyniuka, Wójta Gminy Narew Pana Andrzeja Pleskowicza oraz Straży Pożarnej w Narwi powitał przybyłych gości Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Narwi, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej i dziekan hajnowski ks. prał. Zbigniew Jan Niemyjski, który pełni tę funkcję od lutego 2016 r.
Patronat honorowy nad uroczystością 90 – lecia powstania OSP Narew i nadania sztandaru miejscowej jednostce objął Sekretarz Stanu w MSWiA Poseł na Sejm RP Pan Jarosław Zieliński.

Image156

Na uroczystość związaną z jubileuszem 90 – lecia OSP Narew i nadania sztandaru przybyli znakomici goście: J. E. Ks. Bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus, Biskup Drohiczyński, Ks. Wikariusz Generalny Diecezji Drohiczyńskiej, Kanclerza Kurii i profesor WSD w Drohiczynie prał. dr Zbigniew Rostkowski, ks. kan. mł. kap. Wojciech Ejsmont kapelan PSP Województwa Podlaskiego, O. Ihumen Sergiusz Matwiejczuk prawosławny Krajowy Duszpasterz Straży Pożarnej, kapłani obu wyznań, doradca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Jurgiela Pan Leszek Koleśnik, Senator RP – Pan Tadeusz Romańczuk, gen. nadbrygadier Marek Jasiński Zastępca Komendanta Głównego PSP, Dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie Pan Zbigniew Filipkowski wraz z pracownikami, Wojewoda Podlaski Pan Bohdan Paszkowski, Pan Andrzej Pleszuk reprezentujący Marszałka Województwa Podlaskiego Pana Jerzego Leszczyńskiego, Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego: Pan Henryk Łukaszewicz i Pan Mikołaj Janowski, Radni Powiatu Hajnowskiego i Gminy Narew, Dyrektor Regionalnego Oddziału KRUS w Białymstoku Pan Krzysztof Jaworowski, przedstawiciele Straży Granicznej na czele z Panem płk Stanisławem Supińskim zastępcą Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku, st. bryg. Piotr Pietraszko Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Prezes Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Dh Andrzej Koc, Dyrektor Biura Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP – Dh Lucyna Golonko, przedstawiciele Powiatowej PSP w Hajnówce na czele z bryg. Panem Piotrem Rybakiem, Komendant Powiatowej PSP w Bielsku Podlaskim nadbryg. Pan Waldemar Kudrewicz, policjanci na czele z Komisarzem Tomaszem Haraburdą Komendantem Powiatowym Policji w Hajnówce, Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Białymstoku i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP Dh Jarosław Trochimczyk, leśnicy na czele z Nadleśniczym Nadleśnictwa Hajnówka Panem Grzegorzem Bieleckim i Nadleśniczym Nadleśnictwa Białowieża Panem Dariuszem Skirko, władze Starostwa Powiatu Hajnowskiego z Panem Starostą Mirosławem Romaniukiem, samorządowcy powiatu hajnowskiego, sponsorzy ufundowania sztandaru, motocykliści, goście oraz mieszkańcy Narwi i okolic.

Image153

Uroczystości związane z Jubileuszem 90 – lecia powstania OSP w Narwi i nadanie sztandaru miejscowej jednostce prowadził Dh Marcin Szymaniuk, a dowódcą uroczystości był st. kpt. Piotr Sienkiewicz, dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Hajnówce.
Historię Straży Pożarnej w Narwi, która sięga odległych lat międzywojennych ubiegłego wieku, a ściśle mówiąc lat dwudziestych, przedstawił Dh Marcin Szymaniuk.
W Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego z 1927 r. (dział V nr 148, Rejestracja stowarzyszeń nr 13) w dniu 11.08.1927 r. wciągnięto do tut. rejestru Stowarzyszeń i związków pod poz. 400 „Towarzystwo ochotniczej straży pożarnej w Narwi pow. Bielskiego”. Założycielami straży w Narwi byli: Ks. Józef Sochoń – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Narwi, Jan Dul,, s. Marcina, Łopatowski - urzędnik Magistratu w Narwi i Kazimierz Żakiewicz. Pierwszym naczelnikiem OSP w Narwi został Jan Dul, s. Marcina.
W skład straży pożarnej wchodzili mieszkańcy Narwi bez względu na przynależność religijną i narodowościową. Decydowała o tym tylko szczera chęć do działania i niesienia pomocy ludziom zagrożonym pożarem. Tak jest i dzisiaj.
Rok później, w 1928 r. ze środków społeczeństwa Narwi została zakupiona pierwsza sikawka ogniowa oraz hełmy. Sprzęt był przechowywany w budynku gospodarczym przy kościele, później w budynku miejskim na rynku.
W 1932 r. zaczęto zbieranie pieniędzy na budowę strażnicy w rynku ze społecznej złotówki (kwesty). Po wojnie jedynie rozbudowano w postaci garażu na sprzęt strażacki.
Natomiast w 1937 r. została zakupiona pierwsza motopompa ze środków społecznych tzw. „zbiórek”. Natomiast pierwszy samochód Ford V8 Jednostka otrzymała w 1948 r.
W 1972 r. został ufundowany strażacki sztandar kościelny miejscowym strażakom. Inicjatorem ufundowania tego sztandaru był Wacław Jakubowski., wieloletni Prezes OSP w Narwi.
W dniu 11 listopada 1990 roku oddano do użytku budynek Straży Pożarnej wraz z Ośrodkiem Kultury przy ul. Mickiewicza 16. Budynek był budowany przez mieszkańców Narwi. Dnia 12 grudnia 1990 r. Jednostka otrzymała samochód gaśniczy Star 266 od PSP w Hajnówce.. Natomiast w 1994 roku PSP w Hajnówce przekazała samochód gaśniczy Jelcz.
W dniu 20 kwietnia1995 r. Decyzją Komendanta Głównego Nr 3/16/KSRG włączono Jednostkę OSP w Narwi do Krajowego Systemu Ratowniczo – gaśniczego. W 2014 r. Straż Pożarna w Narwi otrzymała nowy samochód specjalistyczny Man.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Narwi w czerwcu 2002 r., nr dokumentu – Z/1122 została odznaczona ZŁOTYM MEDALEM za Zasługi dla Pożarnictwa.
W chwili obecnej do obsługi 2 samochodów strażackich zatrudnieni są trzej kierowcy: Zubrycki Piotr, Iwaniuk Piotr i Korobkiewicz Sebastian.
Obecnie OSP w Narwi liczy 44 strażaków, którzy poświęcają swój czas na działalność w OSP. W ubiegłym roku w lutym 2016 Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Narwi został ks. prałat Zbigniew Niemyjski, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Narwi p. w. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Image239

Obecnie strażacy nie tylko gaszą pożary, ale udzielają pomocy w wypadkach drogowych, awariach przemysłowych, obsługują helikoptery ratownicze, wypompowują wodę z zalanych piwnic i posesji, usuwają powalone drzewa po wichurach, zabezpieczają masowe imprezy i szereg innych zdarzeń losowych. Strażacy z OSP w Narwi biorą także udział w różnych uroczystościach patriotycznych i religijnych, takich jak: 3-go Maja w rocznicę Uchwalenia Konstytucji, 11 listopada w rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, czuwają przy Grobie Pańskim w kościele. Przed wyruszeniem procesji rezurekcyjnej jest rzadko spotykany zwyczaj, że straży padają przed Najświętszym Sakramentem w monstrancji.
Strażacy z Narwi kierują się szczytnymi ideałami służenia ludziom i niesienia pomocy poszkodowanym. Kontynuując piękne tradycje, współtworzą nowoczesne oblicze pożarnictwa, podejmują coraz więcej zadań ratowniczych.
To oni w czasie różnych burz dziejowych na przestrzeni historii, nie tylko walczyli z ogniem, ale również okazywali swoją ofiarność i gotowość niesienia pomocy w potrzebie. Strażacy w dzień, a nieraz w nocy wybudzeni wyciem syren, często bez pożegnania z rodziną, pędzą tam gdzie zaczęło zamierać życie. Ich ideą jest pomoc, wyrzeczenie, poświęcenie dla bliźniego, bez oczekiwania na słowo dziękuję.
Posiadanie sztandaru jest dowodem honoru i godności, a fakt jego ufundowania wyrazem najwyższego społecznego uznania i oddania hołdu poprzednim pokoleniom strażaków.

Image184

Po przedstawieniu historii OSP w Narwi odczytano akt ufundowania sztandaru przez przedstawiciela Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Pana Andrzeja Pleskowicza, Wójta Gminy Narew. Następnie dokonano symbolicznego aktu wbicia gwoździ ozdobnych na drzewcu sztandaru przez gości honorowych i osoby, które przyczyniły się do ufundowania sztandaru oraz wpisu do księgi pamiątkowej. Potem nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru przez J. E. Ks. Bpa Tadeusza Pikusa, Biskupa Drohiczyńskiego oraz O. Ihumena Sergiusza prawosławnego Krajowego Duszpasterza Straży Pożarnej wraz z przybyłymi kapłanami obu wyznań.

Image328

Odczytania Aktu Nadania Sztandaru dokonał Dh Jarosław Trochimczyk, Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Białymstoku. Następnie Przedstawiciel Społecznego Komitetu Ufundowania Sztandaru Prezes Rady Właścicieli Firmy PRONAR w Narwi Pan Sergiusz Martyniuk przekazał sztandar z mottem „Bogu na chwałę ludziom na ratunek” Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Dh Andrzejowi Koc. Z rąk Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP sztandar odebrał Prezes OSP w Narwi Dh ks. prał. Zbigniew Jan Niemyjski, który przekazał go pocztowi sztandarowemu OSP w Narwi w składzie: Krzysztof Kamieński, Mariusz Hewa i Andrzej Sadowski. Sztandar OSP w Narwi został odznaczony przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Podlaskiego Brązową Odznaką Honorową „Podlaski Krzyż Floriański” za szczególne zasługi dla funkcjonowania i rozwoju ochrony przeciwpożarowej oraz ratowania życia i mienia na terenie województwa Podlaskiego.

Image388

Po ceremoniach związanych z nadaniem sztandaru wręczono odznaczenia i wyróżnienia.
Za zasługi i wieloletnią służbę dla pożarnictwa „Złoty Znak Związku” otrzymali Druhowie: Jan Ostaszewski i Kazimierz Kosakowski.
Złotą odznakę honorową „Podlaski krzyż floriański” otrzymał Prezes Firmy Pronar w Narwi Pan Sergiusz Martyniuk, Srebrną ks. Zbigniew Niemyjski, prezes OSP w Narwi, Jan Grabowski, Brązową odznakę wręczono druhom: Jerzemu Mieleszko, Jerzemu Rusinowiczowi, Andrzejowi Zubryckiemu i Mirosławowi Żakiewiczowi.
Medale „Za zasługi dla pożarnictwa”: Złoty – otrzymali Dh Piotr Iwaniuk i Dh Jacek Kamieński, a Brązowy Dh Rafał Rakowski.
Odznaczenia „Strażak Wzorowy” otrzymali Druhowie: Mariusz Hewa, Mariusz Kamieński, Karol Smoktunowicz, Arkadiusz Kotowicz, Sebastian Korobkiewicz, Krzysztof Sawicki, Piotr Siegień, Adam Szwedko, Adrian Urynowicz, Tomasz Wojtach i Krzysztof Żakiewicz.
Odznaczenia „Za zasługę lat” otrzymali Druhowie: za wysługę 50 lat: Jan Żurobski, 40 lat: Piotr Kurianowicz i Michał Szarejko, 30 lat: Ryszard Antoniuk i Krzysztof Kamieński, 20 lat: Stanisława Zawada, Piotr Zubrycki i Paweł Iwaniuk, 15 lat: Mariusz Rakowski, Andrzej Sadowski, Krzysztof Zawada, Grzegorz Dubowski i Michał Kozyrski, 5 lat: Wojciech Kotowicz, Marcin Januszkiewicz, Stefan Hewa i Paweł Żakiewicz.
Na koniec odznaczeń i wyróżnień Panu Sergiuszowi Martyniukowi, Prezesowi Firmy PRONAR nadano honorowe członkostwo OSP w Narwi.

Image547

Na zakończenie Prezes OSP w Narwi ks. prał. Zbigniew Jan Niemyjski podziękował zaproszonym gościom za udział w uroczystości, sponsorom ufundowania sztandaru i wszystkim przybyłym gościom. Zostały odczytane listy nadesłane przez: J.E. Ks. Bpa dr Antoniego Dydycza, Biskupa Seniora, Sekretarza Stanu w MSW i A Posła na Sejm RP Pana Jarosława Zielińskiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Jurgiela. Następnie zabrali głos zaproszeni goście. Po przemówieniach Prezes Firmy PRONAR Pan Sergiusz Martyniuk zaprosił gości i wszystkich przybyłych na festyn ludowy i poczęstunek.

Image659

Festyn ludowy poprowadził Pan Marek Skomorowski. Na początku festynu został zaprezentowany sprzęt lotniczy firmy PRONAR: samoloty i helikoptery.
Potem były występy zespołów: Cygańskiego - Eleny Rutkowskiej, ‘Klekociaki’ z Bociek, ‘Kukułki’ z Bielska Podlaskiego, ‘ART PRONAR’ z Narwi, ‘Imperium’ z Białegostoku i ‘AS’ z Białegostoku. Ludzie świetnie się bawili do późnych godzin nocnych. Można było zmierzyć poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze oraz oddać krew potrzebującym (oddano 10 l. krwi). Centralna Biblioteka w Warszawie, Firma PRONAR, Policja i Gminny Ośrodek Kultury w Narwi przygotowali wiele atrakcji i pamiątek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Narwiański Ośrodek Kultury w Narwi pod kierownictwem Pani Dyrektor Agaty Smoktunowicz przygotował wystawę fotograficzną z okazji 90 - lecia OSP w Narwi. Można było zobaczyć także bogatą wystawę sprzętu produkowanego przez Firmę PRONAR w Narwi.

Image752

Obecność tak wielu znakomitych gości była wyrazem podziękowania Strażakom OSP w Narwi za ich trud oraz ofiarność w ratowaniu ludzkiego życia i mienia.
Dzień 4 czerwca 2017 r. w historii naszej jednostki wpisze się złotymi zgłoskami.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ