Zapraszamy serdecznie na bezpłatne pokazy spektaklu "Brydkie kačenia" w wykonaniu Teatru Czrevo. Spektakl zagramy w następujących miejscowościach:

13 grudnia 2023 w Narewce o godz. 10:00 i 11:50 (GOK Narewka)

15 grudnia 2023 w Narwi o godz. 09:30 i 11:00 (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Narwi)

18 grudnia 2023 w  Białymstoku o godz. 10:00 i 12:00 (Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku)

19 grudnia 2023 w Hajnówce o godz. 9:30, 10:45 i 12:30 (Hajnowski Dom Kultury)

 

Zapraszam do rezerwacji bezpłatnych wejściówek pod nr tel. 511673151 (Joanna Troc)

 

Organizator pokazu spektakli: Fundacja Teatr Czrevo

Partnerzy projektu: Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, Hajnowski Dom Kultury, Narwiański Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Narewce

 

Zadanie jest realizowane dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

OPIS SPEKTAKLU „Brydkie kačenia"

Przedstawienie to przeniesiona w podlaskie realia opowieść o poszukiwaniu akceptacji i ciepła, o dzieciństwie i dorastaniu, kiedy jest się innym. Opowiedziana z perspektywy matki, pozwala odczytać nam doskonale znaną baśń na nowo.

Brzydkie kaczątko Andersena to nie tylko znakomita interakcja teatralna z dziećmi i opowiedzenie uniwersalnej historii o brzydkim kaczątku. To także zanurzenie się w świat białoruskiej architektury, zdobnictwa, kolorystyki. To ukazanie dziedzictwa kulturowego w formie teatralnej zabawy. W przedstawieniu biorą udział aktorka Teatru Czrevo: Joanna Troc oraz jako akompaniatorka Ewa Kot. Przedstawienie grane jest w podlaskim dialekcie języka białoruskiego w znakomitym przekładzie Jana Maksymiuka. Reżyserem spektaklu jest Łucja Urszula Grzeszczyk - doktor w dziedzinie sztuk teatralnych, aktorka Białostockiego Teatru Lalek, wykładowczyni na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, scenografka i konstruktorka lalek, która stworzyła również scenografię do spektaklu. Scenografia nawiązuje do drewnianej architektury białoruskich, podlaskich domów. Rozpoznawalnym symbolem Podlasia jest drewniane zdobnictwo - okiennice, podokienniki, nadokienniki oraz naroża. Wszystkie te elementy są ozdobami miniaturowych, wielobarwnych domków, które tworzą scenerię do przygód kaczątka. Domków w przedstawieniu jest kilka - tak aby widz mógł poczuć się jakby widział prawdziwą podlaską wieś. W spektaklu wykorzystano specjalnie przygotowane aranżacje muzyczne czerpiące z tradycyjnych utworów Podlasia. Uczestnictwo w projekcie multiinstrumentalistki - Ewy Kot ubarwi całą opowieść w tło muzyczne. Inspiracją do sfery muzycznej są utwory zebrane przez Stefana Kopę oraz Doroteusza Fionika. W spektaklu będzie można ponadto usłyszeć na żywo podlaskie, tradycyjne instrumenty m.in. gęśle wykonane przez podlaskiego twórcę ludowego Sergiusza Łukaszuka.

 

Czas trwania: 40 minut

Reżyseria, lalki: Łucja Urszula Grzeszczyk

Przekład: Jan Maksymiuk

Występuje: Joanna Troc

Muzyka na żywo: Ewa Kot

2021 0911 23163500

241380095 891106491813407 7089420410503741082 n