Poczujmy energię naszych przodków! Fundacja Tutaka inauguruje Festiwal Białoruskiej Tradycji SONCAHRAJ. SONCAHRAJ to spotkanie ze śpiewną tradycją Białorusinów, a także okazja do zapoznania się z różnymi elementami twórczego i kulinarnego dziedzictwa naszych przodków.

W ramach Festiwalu odbędzie się cykl warsztatów śpiewu autentycznego dla lokalnych zespołów z Białostocczyzny. W tym z roku z instruktorami techniki ludowego śpiewu spotkają się zespoły Kresovki, Kalina z Załuk i Rodzinny Zespół Triada.

Efekty swojej pracy i twórczości zaprezentują na białoruskim festynie w Narwi.

3 lipca zapraszamy na przystań kajakową nad rzeką w Narwi!

Wystąpią:
Zespół Rodzinny “Triada”

Siostry od prawie 20 lat występujące na scenie. Wykonują a capella tradycyjne białoruskie, ukraińskie i rosyjskie pieśni ludowe, a także muzykę sakralną.

*Kresovki
Dziewczyny z Podlasia. Wokalne trio, laureatki XXVIII Festiwalu Piosenka Białoruska. Muzyka/folklor/biały śpiew. >https://www.facebook.com/kresovki

*Miareža
Miareža to zespół tradycyjnych śpiewaków. Uwagę zespołu przykuwa śpiewna kultura pogranicza, gdzie ażurowym szwem przeplatają się tradycje sąsiednich krajów Białorusi. Granica to przestrzeń, w której spotykają się dwa byty zjednoczone granicą i odbywa się dialog kultur. To właśnie w śpiewie i poprzez śpiew zespół stara się zrozumieć te przenikania.
https://www.facebook.com/miarezha

Równolegle do koncertów odbędą się również Warsztaty malowania wzorów na torbach prowadzone przez Fundację Oni To My (https://www.facebook.com/Fundacja-Oni-To-My-222438991213030), oraz pokaz Koła Gospodyń Wiejskich.

SONCAHRAJ to hołd dla minionych pokoleń, ale także inspiracja dla teraźniejszości. Zapraszamy!

Organizator:

Fundacja Tutaka

Współorganizator:

Narwiański Ośrodek Kultury

287946764 686709402424754 8267016502831795930 n