Zespół został utworzony w 1995 roku przez matuszkę Alinę Kos, a w jego skład wchodziło wówczas 12 dziewczynek oraz 1 chłopiec ze Szkoły Podstawowej w Łosince. Na początku dzieci śpiewały na szkolnych przedstawieniach z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, czy też Dnia Nauczyciela. Pierwsza nazwa zespołu - LISICZKI - pochodziła od piosenki, za wykonanie której dzieci zajęły I miejsce na Festiwalu Piosenki Białoruskiej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podchodziły do pracy w zespole - uczyły się pilnie tekstów piosenek, uczestniczyły w próbach, uczyły się odpowiedzialności za siebie oraz innych członków grupy. Ciężka praca zawsze przynosi pozytywne efekty, bo śpiew Lisiczek zawsze rozweselał zarówno starszych jak i młodych. Wszyscy z podziwem obserwowali grupkę dzieci, które tak bardzo pięknie śpiewają.
Pierwszy wyjazd Lisiczek miał miejsce w 1997 roku. Dzieci pojechały na przegląd piosenki do Węgorzewa, gdzie wyśpiewały wyróżnienie. W kolejnych latach zespół miał wiele różnych występów, zarówno w kraju jak i za granicą - na licznych konkursach zajmował czołowe lokaty. Ponadto Lisiczki uświetniały swoimi występami wiele imprez kulturalnych w Gminie Narew. Kolejnym etapem pracy zespołu była nauka śpiewania pieśni cerkiewnych. Wykonywanie utworów religijnych dawało dzieciom dużo satysfakcji, a ciężka praca przyniosła wysokie wyniki w postaci wielu prestiżowych nagród. Chór uświetniał swoim śpiewem Liturgie Święte odprawiane w cerkwi w Łosince.
Od 2001 roku opiekunką i dyrygentką zespołu została Maria Radczuk. W tym samym roku zespół zmienił swoją nazwę na RAMONKA. Repertuar zespołu poszerzył się o wiele ukraińskich utworów - w tym również religijnych - starannie dobieranych przez nową dyrygentkę. Zespół z Łosinki nadal zdobywał wiele prestiżowych nagród - w tym również na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Od roku 2008 dyrygentką zespołu jest Maria Bubka.
Jako najważniejsze osiągnięcia zespołu można wymienić:
- I miejsce na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Mińsku (Białoruś) - 1998 r.
- I miejsce na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Mahutny Boża" w Mohylewie (Białoruś) - 1999 r.
- I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Terespolu - 2001 r.
- III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce w kategorii chórów młodzieżowych - 2002 r.
- I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce w kategorii chórów parafialnych wiejskich - 2003 r.
- Grand Prix na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Mińsku (Białoruś) 2003 r.
- Nagroda Specjalna w Hajnowskich Spotkaniach z Kolędą Prawosławną - 2006 r.
- I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce w kategorii chórów parafialnych wiejskich - 2006 r.
- Laureat VI Otwartego Festiwalu Pieśni Prawosławnych Diecezji Grodzieńskiej - Grodno 2007 r.
W 2006 roku w uznaniu wysokiego poziomu artystycznego i efektywnej pracy dla dobra Cerkwi Prawosławnej Jego Eminencja SAWA Metropolita Warszawski i całej Polski uhonorował młodzieżowy chór Ramonka "Błagosłowienną Gramotą".
Chór Ramonka aktywnie współpracuje z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury.
FILM DOKUMENTALNY O CHÓRZE RAMONKA
Więcej o chórze Ramonka można przeczytać na stronie internetowej zespołu:
www.ramonka.narew.gmina.pl
NAGRANIA AUDIO:
Utwory z albumu z kolędami w wykonaniu chóru Lisiczki. Album został wydany w grudniu 1999 r.
1. Lisiczki – Naradziusia, nam zjawiusia |
2. Lisiczki – Oj na mory, mory |
Utwory z albumu z pieśniami cerkiewnymi wydanego w 2006 r.
3. Ramonka – Muczenica |
4. Ramonka – Kołokoł |
Utwór z albumu z pieśniami ludowymi wydanego w 2006 r.
5. Ramonka – Jeduć z wioski u horad |
Kolęda wykonana 11 stycznia 2007 r. podczas spotkania w Łosince pt. „Szczodry Wieczar”
6. Ramonka – Niebo jasny zirki skryły |
Utwór z albumu pt. „Z pieśniaj praz życcio” wydanego w 2010 r.
7. Ramonka – My żełajem szczastia Wam |
Utwory z albumu pt. „Na swojską nutę - śpiew łączy pokolenia” wydanego w 2013 r.
8. Ramonka – Ramaszka |
9. Ramonka – Oj u wysznewomu sadoczku |